TADEUSZ OLESZCZUK

Doktor nauk medycznych
specjalista ginekolog-położnik

Dziecko urodzone drogą cięcia cesarskiego

Jeśli już okazało się, że trzeba wykonać cięcie cesarskie to zwracam zawsze uwagę aby starać się pamiętać o profilaktycznym podawaniu probiotyków. Noworodek urodzony w sposób operacyjny jest pozbawiony naturalnej flory bakterii kwasu mlekowego. Noworodki z porodów fizjologicznych “dostają od matki” naturalne bakterie przechodząc przez kanał rodny. Karmienie piersią powoduje, że to dobroczynne bakterie są odpowiednio odżywiane i mogą w ciągu pierwszych miesięcy życia swobodnie skolonizować fizjologicznie wspomagając odporność dziecka.

Natomiast noworodki, które przychodzą na świat poprzez operację cięcia cesarskiego są pozbawione tej dobroczynnej, fizjologicznej flory bakteryjnej. Matki też często po cięciu cesarskim mają problemy z rozpoczęciem prawidłowej laktacji i długiego karmienia piersią. Te czynniki prowadzą do tego, że kształtująca się flora bakteryjna przewodu pokarmowego noworodka i niemowlaka może być pozbawiona odpowiednio silnej reprezentacji. Brak odpowiedniej ilości fizjologicznych Bifidobacterium powoduje, że częściej dochodzi do kolonizacji nieprawidłowymi szczepami bakteryjnymi. Może to powodować częste wzdęcia i bóle brzuszka u niemowlaka. W przyszłości też stan zapalny jelit często bywa przyczyną licznych zapaleń na tle alergicznym. Brak bowiem jest ochronnej roli środowiska probiotycznych bakterii na śluzówkę jelit.

Istnieją specjalne probiotyki dla dzieci do 2 roku życia, oraz dla dzieci powyżej tego wieku. Probiotyki te zostały wyizolowane z polskich szczepów i dokładnie przebadane. Dzieci stosujące je mają dużo lepsze perspektywy na przyszłe zdrowie.

Warto więc zabezpieczyć się przed możliwością nieprzyjemnych dolegliwości w sytuacji kiedy dziecko przychodzi na świat drogą cięcia cesarskiego.